SPOSÓB NA DOBRY SEN

Każdy ma swoje patenty na dobry sen. Dziś opowiem Wam o moich, typowo wnętrzarskich. U mnie sprawdzają się idealnie. Jesteście ciekawi?

Nie chodzi tylko o łóżko

Sen, spokojna noc, sypialnia – z tymi wszystkimi słowami kojarzy się wam pewnie łóżko. I sporo w tym prawdy. W sypialni zajmuje centralne miejsce. Obłożone poduszkami, przytulnym kocem zachęca, aby się położyć i odpocząć po ciężkim dniu. Niedawno wspominałam Wam o naszym wyborze – łóżku Unity marki Comforteo (KLIK). Materiałowy zagłówek i dobra jakość tkaniny zadecydowała o tym, że właśnie ten rodzaj łóżka wybraliśmy.

Ale to nie wszystko. Nasz sen zależy przede wszystkim od materaca. Czym ja się kierowałam przy jego wyborze? Przede wszystkim troską o mój kręgosłup. Godziny spędzane przy biurku nie są obojętne dla mojego zdrowia, dlatego ważne było dla mnie, aby materac dopasowywał się do mojego ciała. Wybór padł na model Oscar (KLIK). Jest on wyposażony w aż 7 pół twardości, dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort dla naszej głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek i stóp. Jest to materac sprężynowy ALE każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszonce, a wiec pracuje niezależnie od pozostałych. Dodatkowo, materac jest antyalergiczny i antygrzybiczny. Jego pokrowiec jest solidnie wykonany, ozdobiony przeszyciami, i co najważniejsze: można go prać!

Dlaczego dopiero teraz Wam o tym piszę? Bo sam korpus łóżka łatwo ocenić, ale z materacem potrzeba czasu i sprawdzenia czy ma on faktycznie dobry wpływ na nasze zdrowie. Póki co, nasz model użytkujemy 4 miesiące, więc jest to czas, po którym możemy wydać wiarygodną opinię. My jesteśmy bardzo zadowoleni. Materac się nie odkształca, jest w idealnym stanie, a dodatkowo dba o nasz kręgosłup. 

Będąc w temacie materaca, wspomnę Wam tylko, że Mama wybrała inny model, dostosowany do jej potrzeb. Łóżko jest w moim pokoju panieńskim (KLIK) i korzystamy z niego „weekendowo”, gdy przyjeżdżamy do rodziców. Jest to też dodatkowa sypialnia, jeśli do moich rodziców zjeżdżają się goście. Wybór padł na materac Ernesto (KLIK). Również model o właściwościach ortopedycznych, ale dodatkowo została w nim zastosowana technologia taśm 3D. Taśmy poprawiają wentylację, dzięki czemu nie gromadzą się w nim alergeny, a także to idealny model dla osób cierpiących na nadmierną potliwość. Co niewątpliwie jest dodatkowych atutem, jeśli mówimy o sypialni dla gości i poczucia komfortu osób, które na nim śpią.

Intymność

Sypialnia to miejsce szczególne w mieszkaniu. Nie mam ochoty leżąc w łóżku spoglądać na okna sąsiadów. A niestety u nas jest to bardzo realna wizja, bo od strony sypialni okna wychodzą bezpośrednio na kolejny budynek. Dlatego było dla nas jasne, że musimy się odgrodzić. Z pomocą przyszły nam drewniane, białe żaluzje od Nasze Domowe Pielesze (klik) . Dzięki nim zrezygnowałam totalnie z firan w tym pokoju, a jedynie pozostawiłam zasłony, które pełnią funkcję dekoracyjną. To też genialny patent, gdy chcemy beztrosko poleżeć w łóżku i odseparować się od promieni słonecznych, które potrafią wybudzić nas  z najgłębszego snu.

Oświetlenie

Intensywne oświetlenie to ostatnia rzecz, o której marzymy w sypialni. Dlatego zastosowaliśmy ściemniacz  światła w oświetleniu sufitowym. Nawet jeśli szykujemy sobie ubrania przed snem to nie musimy mrużyć oczu przez intensywne światło. Kolejnym must have były lampy po obu stronach łóżka. Wieczorami często czytamy, rozmawiamy a nawet pracujemy. Dlatego istotne było, żeby każdy z nas miał świetlną władzę i nie angażował drugiej osoby do zgaszenia światła. Dla urozmaicenia, wybrałam lampę stołową oraz podłogową z serii Muriel. Hitem jest dla mnie dbałość o szczegóły, a mam tu na myśli nawet kabel oraz wtyczkę, które idealnie korespondują z resztą lampy. Boczne lampy też świetnie nawiązują do górnego oświetlenia i lampy Eclat.

Minimalizm przestrzenny

Raczej zaliczam się do grupy ludzi, którzy cenią sobie minimalizm. Nie ukrywajmy- łatwiej utrzymać porządek, jeśli nie jesteśmy przytłoczeni bibelotami. Ale w sypialni dbam o minimalizm szczególnie. Jako dziecko przesadnie dbałam o porządek. Największą histerię urządzałam, gdy Tata gasił światło, a ja nie zdążyłam poukładać swoich figurek z jajka niespodzianki równo na półce lub jeśli jakiś klocek lego niewdzięcznie leżał pod biurkiem. Z wiekiem pasja do sprzątania minęła bezpowrotnie i teraz cenię sobie długofalowe rozwiązania. Dlatego, aby nie urządzać dzikiego sprzątania przed snem, robię tak, że nie mam czego sprzątać. Większość skarbów mamy pochowanych w wielkiej szafie bądź komodzie. I uwaga: na ten moment to jedyne nasze meble do przechowywania. Pewnie zastanawiacie się, gdzie trzymamy dodatkowe koce, ciuchy na inną porę roku, walizki czy chociaż matę do ćwiczeń? Już zdradzę Wam nasz sekret: skrzynia pod łóżkiem. Ogromna, która pomieści wszystko. Na potrzeby wpisu „lekko” ją odciążyłam, żeby zachować odrobinę prywatności, ale uwierzcie, że skrzynia ta ratuje nam życie.

Otoczenie

Nie zasnęłabym, gdyby w naszej sypialni ściany pomalowane były na czerwono, a z sufitu zwisała ciężka, kryształowa lampa. Lubię neutralne barwy. W naszej sypialni przeważa kolor szary, beżowy i biały. Do tego drewniane dodatki, skórzane uchwyty, bawełniane zasłony. Zależało mi, aby stworzyć klimat skandynawskiego hygge z domieszką boho. Do tego rośliny, zapachowa świeca i…zdjęcia. Kilka naszych zdjęć w dużym formacie to nasza pamiątka z podróży do Paryża. Ramki położyłam na półce…trochę w pośpiechu, dlatego już pierwszej nocy jedna z nich spadła mi na głowę. I dobrze, że na głowie się skoczyło, a nie dostałam w nos ( co mogłoby się skończyć jego plastyką) lub w łuk brwiowy. Mam nauczkę. Do ramek trzeba podchodzić spokojnie, przemyśleć sprawę i dokładnie je ułożyć, w przeciwnym razie idea spokojnego snu runie jak domek z kart : )

Jestem ciekawa na co zwracacie uwagę w sypialni? Podchodzicie do tego pomieszczenia wyjątkowo? Może macie swoje patenty na dobry sen? Koniecznie się z nimi podzielcie!

4 myśli nt. „SPOSÓB NA DOBRY SEN

  1. Patrycja

    Tak, jak Ty – nie mogłabym spać, gdyby wokół mnie były jaskrawe kolory. Sypialnia ma być miejscem relaksu, resetu, swoistego powrotu do harmonii. Właśnie takie wnętrza cenię najbardziej 🙂 Podoba mi się wprowadzenie naturalnych materiałów, włókien – pięknie się to wszystko komponuje:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.