Najlepszy przepis na pizzę neapolitańską (krok po kroku)

Ewidentnie chcecie więcej

Po naszej ostatniej relacji z pieczenia pizzy dla rodziny i znajomych podczas społecznej izolacji, zrozumieliśmy, że chcecie więcej. Aż 99% osób, które wzięło udział w ankiecie na naszym instagramie zadeklarowało, że chciałoby poznać przepis na naszą pizzę. Z przyjemnością wam go podamy. Natomiast, musicie mieć na uwadze, że efekt „wow” powoduje również sprzęt, który używamy do pieczenia. W naszym przypadku jest to piec EffeUno ze specjalną płytą z gliny- Biscotto  w którym pieczemy pizzę aż w 450 stopniach Celsjusza. Jeśli wy nie dysponujecie takim piecem, to rekomendujemy kamień do pizzy, który pomaga dobrze i szybko dopiec spód pizzy.

Przepis na pizzę neapolitańską

Przydatne narzędzia:
– waga kuchenna
– pojemnik do wymieszania i fermentacji ciasta (może być miska i folia spożywcza do uszczelnienia)
– pojemnik, w którym ułożymy porcje ciasta do wyrośnięcia (może być blacha do pieczenia ciasta, ale wysokość min. 7 cm)
– nóż do ciasta do pizzy
– szpatułka do wyciągania ciasta (my używamy do tego noża do ciasta 🙂 )
– piec do pizzy lub kamień do pieczenia pizzy w piekarniku
– łopata do pizzy (my mamy taką)
– duża łyżka do nakładania sosu

Składniki na ciasto (6 pizz 32 cm):
– 1 kg mąki do pizzy typ 00
– 660 ml wody
– 4 g świeżych droższy (latem, gdy jest ciepło i ciasto rośnie szybciej możecie dodać tylko 3 g świeżych drożdży) -możecie użyć drożdży suszonych – ale wtedy maksymalnie 1g
– 40 g soli morskiej

Krok po kroku

Do pojemnika (miski) wlewamy letnią wodę i dodajemy drożdże. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się drożdży. Dodajemy sól. Następnie dosypujemy stopniowo mąkę i mieszamy, tak aby powstała jednolita masa. Przygotowane ciasto szczelnie zakrywamy i odkładamy na około 24h w zacienione miejsce w temperaturze pokojowej (21-22 stopnie).

Po 24h wyciągamy ciasto. Z ciasta robimy porcje po około 280 g i formujemy z nich kulki. Formowanie kulek jest bardzo ważne (możecie zobaczyć krok po kroku, jak to robimy na naszym instagramie w zapisanych relacjach pt.”Pizza). Gotowe „kulki” odkładamy na około 2-3 h w pojemniku do rośnięcia ciasta w temperaturze pokojowej. Kulki możecie też dać w miseczkach do lodówki i przygotować pizzę następnego dnia (ale pamiętajcie, żeby 2-3godziny przed pieczeniem ciasto wyciągnąć z lodówki).

Po tym czasie, ciasto jest gotowe do pieczenia. Z „kulki” wyrabiamy placek, smarujemy sosem, nakładamy składniki (nie przesadzajcie z ich ilością).

Pamiętajcie, że piekarnik musi być nagrzany do maksymalnej temperatury (np. jeśli wasz piekarnik nagrzewa się do 300 stopni to wkładacie pizzę właśnie do tej temperatury).

Dzielcie się dobrem!

Po naszej relacji na instagramie otrzymujemy zdjęcia waszych wypieków. To szaleje miłe, że zainspirowaliście się do pieczenia pizzy neapolitańskiej! My z przyjemnością udostępnimy te zdjęcia, aby pokazać wasze dzieła :))) Nie ukrywajmy się! Dzielmy się pyszną pizzą z rodziną czy znajomymi, a z nami wirtualnie- zdjęciem.

13 myśli nt. „Najlepszy przepis na pizzę neapolitańską (krok po kroku)

  1. explosia.pl

    Wow! Wygląda świetnie, a na pewno smakuje jeszcze lepiej! W końcu znalazłem bardzo prosty i dokładnie opisany przepis na pizzę neapolitańską. Dzięki!

    Odpowiedz
      1. Sisters About Autor wpisu

        Myślę, że to wszystko zalezy od tego jaką ilość soli tolerujemy…U nas 30-40g jest idealne, czasem nawet jak damy ciut mniej to dosalamy gotowe placki. A to tym bardziej dziwne, bo zwykle jak gotuję, to każdy musi „dosalać” potrawę 😛 To tak jak z cukrem…Czasem dla jednych krem będzie przeraźliwie słodki, a inni zjedzą bez problemu. Zachęcam do ponownego wypróbowania przepisu, ale bardziej na własnych warunkach :)) Pozdrowienia!

        Odpowiedz
  2. Kasia

    Czy z tej porcji wychodzi 6 pizz? Pytam, ponieważ oglądając relacje na IG zauważyłam, ze wyszło ich tylko 3 🙂 biczy takie ciasto można wyrabiać w robicie kuchennym ? ?

    Odpowiedz
    1. Sisters About Autor wpisu

      tak, 6 pizz. Nie wiem o jakich relacjach mówimy, ale kiedyś robiliśmy z kilku kg mąki i wyszło ich ponad 20 😛 Natomiast z tego przepisy i tych proporcji wychodzi 6. Co do wyrabiania w robocie kuchennym: można. Kiedyś tak praktykowaliśmy, ale teraz ręcznie wyrabiamy ciasto. Tak nam lepiej 🙂

      Odpowiedz
        1. Milena

          Czy piekła Pani pizzę w „zwykłym” piekarniku – tzn. takim, który nagrzewa się maksymalnie do 250 stopni?

          Chciałabym zrobić, ale zastanawiam się, jakie będą skutki pieczenia w tak „niskiej” temperaturze…. Pizza się nie dopiecze czy będzie gumowa? Ktoś ma jakieś doświadczenia? 🙂

          Odpowiedz
          1. Sisters About Autor wpisu

            Ja nie, ale znajomi tak i pizza była również pyszna. Jedyna różnica to dłuższe wypiekanie w piekarniku. Dodatkowo, pizza nie będzie miała puszystych brzegów i będzie bardziej chrupka. Polecam kamień do piekarnika, na którym można piec pizzę. To dobra alternatywa. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.